Spływ Dunajcem Flisacy

Nasze wycieczki organizujemy we współpracy z Polskimi Flisakami 🙂

Polskie Stowarzysznie Flisaków Pienińskich
Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich na rzece Dunajcu powstało w 1934 roku i jest jednym z najstarszych polskich stowarzyszeń. Tradycyje spływu Dunajcem sięgaja XVI wieku – początkowo rzeką spałwiano drewno, a od początków XIX wieku zaczęto organizowac uroczyste spływy Przełomem Dunajca dla kuracjuszy przebywających „u wód” w Szczawnicy. Imprezom często towarzyszyła orkiestra zdrojowa.

Jak zostać Flisakiem Pienińskim?

Aby zostać flisakiem, trzeba pochodzić z jednej z 5 położonych nad Dunajcem wsi: Sromowiec Wyżnych i Niżnych, Czorsztyna, Szczawnicy lub Krościenka i zmieścić się w limicie przyjęć, który wynosi ok. 20 osób rocznie. Trzeba znaleźć mistrza, na którego łodzi praktykuje się przez 3 lata. Po ich upływie należy zdać egzamin teoretyczny i praktyczny – samodzielnie spłynąć przełomem. Zdanie go otwiera następny, 3-letni okres czeladnictwa, zakończony egzaminem na mistrza flisackiego. Zdawałoby się, że 6 lat nauki to dużo, ale w ocenie starych flisackich wyg, jest to minimum niezbędne do poznania tego trudnego, ich zdaniem, fachu.(Anna Biedrzycka)

Egzamin na flisaka obejmuje sprawdzian wiedzy o szlakach, przyrodzie, regionie, oraz umiejętności pierwszej pomocy medycznej. Każdy flisak musi również posiadać patent żeglarski.

Więcej o historii Spływu Przełomem Dunajca przeczytacie Państwo tutaj >>>

flisak pieniński
Polski flisak przedstawia pasażerom tratwy słynne Trzy Korony.                                           Fot. K. Ziewacz wczasybrydzowe.pl