DROGA PIENIŃSKA

Droga Pienińska to malowniczo poprowadzona ścieżka pieszo-rowerowa, której główny odcinek przebiega po słowackiej stronie Dunajca. Ścieżka biegnie między Czerwonym Klasztorem (Słowacja), a Szczawnicą. Jej całkowita długość wynosi 9km. Ze Sromowiec Niżnych najwygodniej dostać się na nią przechodząc (lub przejeżdżając na rowerze) przez kładkę na Dunajcu.

Drogę Pienińską po słowackiej stronie można spacerować z psem (w Pienińskim Parku Narodowym po stronie polskiej wprowadzanie psów jest zabronione). Psy muszą być prowadzone na smyczy i mieć paszport z aktualnym szczepieniem przeciw wściekliźnie.

Kupując bilet na tratwę można jednocześnie zarezerwować rower na powrót ze Szczawnicy i w ten sposób połączyć spływ Przełomem Dunajca z przyjemną wycieczką rowerową.

Droga Pienińska w Przełomie Dunajca

SZCZYT TRZY KORONY

Trzy Korony - najwyższy szczyt szczyt Pienin Środkowych - składa się z pięciu skalnych turni: najwyższa jest Okrąglica (928mnpm), na jej szczycie znajduje się platforma widokowa, z której roztacza się wspaniały widok sięgający aż po Tatry Wysokie (zdjęcie obok). Pozostałe turnie to Płaska, Nad Ogródki, Pańska Skała i Niżna Okrąglica. Trzy najbardziej spektakularne szczyty Trzech Koron to, w opowieściach flisaków - Wysoka Kaśka, Gruba Baśka i Kudłata Maryśka.

Na Trzy Korony prowadzą szlaki prowadzą szlaki z Krościenka i Sromowiec Niżnych (niecałe 2 godziny podejścia) oraz z Czorsztyna (prawie 3 godziny grzbietem Pienin Czorsztyńskich).

Pomysł na całodniową wycieczkę w Pieniny: samochód zostawiamy w Krościenku - kierujemy się szlakiem żółtym, a potem niebieskim na Trzy Korony, schodzimy do Sromowiec Niżnych (po drodze warto odpocząć w przytulnym schronisku Trzy Korony), spływamy tratwą do Szczawnicy i lokalnym busem wracamy do Krościenka po samochód.

widok ze szczytu Trzech Koron

SCHRONISKO TRZY KORONY

Schronisko Trzy Korony położone jest na obrzeżach wsi Sromowce Niżne, u stóp spektakularnych Trzech Koron, przy samym szlaku prowadzącym na ten szczyt. Schronisko oferuje 50 miejsc noclegowych oraz restaurację z tarasem widokowym. Zarówno oferta noclegowa, jak i gastronomiczna mają bardzo dobre opinie w internecie. Dodatkiem do smacznych potrwa i serdecznej obsługi jest wspaniały widok roztaczający się z okien i tarasu.

Schronisko Trzy Korony powstało na przełomie 1929 i 1930 roku. Obecnie należy do PTTK i zaprasza gości przez cały rok. Latem w schronisku działa wypożyczalnia rowerów, a zimą można tu wypożyczyć rakiety śnieżne. Dokładny opis schroniska, cenniki i piękne zdjęcia znajdziecie na stronie www.trzykorony.pl

mapa spływu Dunajcem

KŁADKA NA DUNAJCU

Projekt kładki na Dunajcu powstał w Zespole Badawczo – Projektowym „Mosty Wrocław” S.C. pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Jana Biliszczuka – dyrektora Instytutu Inżynierii Lądowej Politechniki Wrocławskiej. Całkowita długość kładki, wraz z rampami gruntowymi, wynosi prawie 150m, a jej rozpiętość sięga 90m. Jest jednym z najdłuższych na świecie mostów podwieszanych o konstrukcji drewnianej. Koszt budowy kładki na Dunajcu wyniósł 2.5mln zł. Uroczyste otwarcie kładki na Dunajcu miało miejsce 12 sierpnia 2006 roku. Historia kładki na Dunajcu została szczegółowo opisana na stronie www.sromowce-nizne.pl/kladka-na-dunajcu/.

Kładka umożliwia wygodne przejście na słowacki brzeg Dunajca, odwiedziny w Czerwonym Klasztorze, spacer lub przejażdżkę rowerową Drogą Pienińską czy też wykonanie pamiątkowej fotografii z Trzema Koronami i tratwami flisackimi w tle.

kładka na Dunajcu

CZERWONY KLASZTOR

Wieś Czerwony Klasztor została założona w XIV wieku. Od 1948 r. w jej skład wchodzi Czerwony Klasztor (dawniej Szwaby Niżnie) i Czerwony Klasztor - Uzdrowisko (dawniej Śmierdzonka) oraz wieś Majere (dawniej Szwaby Wyżnie) - niegdyś folwark klasztorny (www.pinkwart.pl).

Czerwony Klasztor to miejscowość chętnie odwiedzana przez turystów. Największą atrakcją jest klasztor, wybudowany w XIV wieku, do 1567 roku służący pustelniczemu zakonowi kartuzów, a w latach 1711-1782 kamedułom. Obecnie znajduje się tu muzeum. We wsi Czerwony Klasztor znajduje się również słowacka przystań flisacka, pole namiotowe, autokemping, kilka barów i restauracji.

Po bardzo interesujący opis klasztoru zapraszam na stronę www.sromowce-nizne.pl/czerwony-klasztor/

Czerwony Klasztor Słowacja